Vraag en antwoord
Ben ik na een veroordeling voor een misdrijf verplicht mijn DNA af te staan?
U bent verplicht DNA af te staan wanneer u bent veroordeeld voor een misdrijf waarvoor de rechter u in voorlopige hechtenis stelt. Dit is meestal een misdrijf waarop een gevangenisstraf van 4 jaar of meer staat. Het geldt ook voor een aantal misdrijven met een lagere maximale gevangenisstraf.
Bevel DNA afstaan
Op grond van het bevel van de officier van justitie moet u DNA-celmateriaal afstaan. Verblijft u in een justitiële inrichting, dan krijgt u het schriftelijke bevel hier toegestuurd. DNA wordt in de justitiële inrichting afgenomen door een opgeleide inrichtingsmedewerker, arts of verpleegkundige. Verblijft u niet in een justitiële inrichting, dan moet u zich melden op het politiebureau. Op het politiebureau neemt een daarvoor opgeleide politieambtenaar, arts of verpleegkundige het DNA af.
Wangslijmvlies voor DNA
Om DNA-celmateriaal te onderzoeken wordt wangslijmvlies afgenomen. De cellen van het wangslijmvlies worden onderzocht door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Het NFI is ook verantwoordelijk voor het beheer van de DNA-databank.
DNA-databank
Het DNA-celmateriaal wordt bewaard in een databank. Met de gegevens uit de databank kan de opsporing, vervolging en berechting van daders van misdrijven worden vereenvoudigd.
Vernietiging DNA-materiaal
Het celmateriaal en het DNA-profiel van iemand die ten onrechte als verdachte is aangemerkt of is vrijgesproken, wordt vernietigd. Dit gebeurt zo snel mogelijk nadat is vastgesteld dat het DNA-profiel niet overeenkomt met het DNA-profiel van het daderspoor of na de onherroepelijke vrijspraak. Het DNA-materiaal is dan ook verwijderd uit de DNA-databank.
Bewaartermijn DNA-profielen
Hoe lang DNA-profielen bewaard worden, hangt af van het strafbare feit waarvoor iemand is veroordeeld. Als in de wet een strafbaar feit van 6 jaar of meer wordt gesteld, blijven de gegevens 30 jaar bewaard. Voor minder zware delicten mogen het celmateriaal en het DNA-profiel niet langer dan 20 jaar bewaard blijven.
Bezwaar tegen opname DNA-databank
U kunt geen bezwaar maken tegen de afname van DNA-celmateriaal. Na bevel van de officier van Justitie vindt afname altijd plaats.
U kunt wel bezwaar maken tegen de vaststelling van het DNA-profiel voor de DNA-databank. U moet uw bezwaar binnen 2 weken na de DNA-afname indienen bij de rechter die u veroordeeld heeft. U kunt het bezwaar zelf indienen, u bent niet verplicht hiervoor een advocaat in te schakelen.
In het bevel van de officier van justitie staat vermeld bij welk arrondissementsparket u het bezwaarschrift kunt indienen. Is de rechter het eens met uw bezwaar, dan wordt het DNA-celmateriaal vernietigd. Is de rechter het niet eens met uw bezwaar, dan wordt alsnog een DNA-profiel gemaakt voor de DNA-databank. U kunt niet in hoger beroep tegen de beslissing van de rechter.
Verplichting afstaan DNA ook voor minderjarigen
De verplichting DNA-celmateriaal af te staan, geldt zowel voor volwassenen als voor minderjarigen.
Verantwoordelijk ministerie
Zie ook
Brochures
-
U bent getuige in een strafproces
-
Je bent aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. Wat zijn je rechten? Nederlands
-
Je bent aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. Wat zijn je rechten? (Spaans)
-
U bent aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. Wat zijn uw rechten? (Nederlands)