Vraag en antwoord
Welke financiële mogelijkheden zijn er voor studenten aan de lerarenopleiding?
U heeft als student aan de lerarenopleiding verschillende financiële mogelijkheden om uw studie te financieren. Afhankelijk van uw situatie komt u in aanmerking voor studiefinanciering, een jaar extra prestatiebeurs, een tegemoetkoming in de studiekosten of fiscale aftrek van de studiekosten.
Studiefinanciering lerarenopleiding
Als u een lerarenopleiding volgt, komt u in aanmerking voor studiefinanciering onder de volgende voorwaarden:
- u volgt een voltijd lerarenopleiding aan een instelling voor hbo of een universiteit;
- u bent jonger bent dan 30 jaar;
- u heeft de Nederlandse nationaliteit.
Extra prestatiebeurs lerarenopleiding
Als u een opleiding in het hoger onderwijs (ho) heeft afgerond en daarna een lerarenopleiding volgt, kunt u in aanmerking komen voor 1 jaar extra prestatiebeurs. In onderstaande tabel vindt u een overzicht van de mogelijkheden:
Lerarenopleiding | Vooropleiding | Extra prestatiebeurs |
Kopopleiding tweedegraads leraar (hbo-bachelor) | Hbo- of wo-bachelor | 1 jaar extra |
Eerstegraads leraar (hbo-master) | Hbo-bachelor | 1 jaar extra |
Eerstegraads leraar (wo-master) | Kopopleiding hbo | 1 of 2 jaar extra |
Eerstegraads leraar (wo-master) | Wo-master | 1 jaar extra |
Tegemoetkoming leraren
U maakt aanspraak op een tegemoetkoming in de studiekosten en het lesgeld als u geen studiefinanciering krijgt. Voor deze ‘Tegemoetkoming leraren' geldt:- dat u staat ingeschreven aan een voltijd, deeltijd of duale lerarenopleiding;
- dat uw opleiding erkend is door het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW).
De tegemoetkoming leraren is ook van toepassing als u zij-instromer in het onderwijs bent. De hoogte van de tegemoetkoming is afhankelijk van uw inkomen. Sinds het studiejaar 2010-2011 telt het inkomen van uw eventuele partner mee in de berekening van de tegemoetkoming. U krijgt een maximale tegemoetkoming als het gezamenlijk inkomen over 2008 niet hoger was dan € 33.687,-. Meer informatie over de voorwaarden, aanvragen en de hoogte van de tegemoetkoming vindt u op de website van de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) (voorheen IB-Groep).
Belastingaftrek studiekosten
Als u geen recht heeft op studiefinanciering of een tegemoetkoming in de studiekosten, kunt u de gemaakte kosten mogelijk aftrekken van de belasting. Bij de Belastingdienst krijgt u informatie of u voor deze fiscale aftrek in aanmerking komt.
Meer informatie studiefinanciering en lerarenopleiding
Meer informatie over studiefinanciering en de prestatiebeurs vindt u op de website van de DUO. U kunt hier ook terecht voor het indienen van een verzoek tot verlegging van het peiljaar. In de brochure ‘Tegemoetkoming leraren' leest u meer over de tegemoetkoming leraren. Op de website van de Belastingdienst vindt u meer informatie over het fiscaal aftrekken van studiekosten.