Vraag en antwoord

Hoe is het toezicht op de financiële sector geregeld?

Het toezicht op de financiële sector is geregeld in de Wet op het financieel toezicht (Wft). Deze wet is ingevoerd op 1 januari 2007 en is bedoeld om de financiële sector zo inzichtelijk, doelgericht en marktgericht mogelijk te maken. De wet stelt regels waaraan financiële instellingen moeten voldoen.

Toezichthouders op de financiële sector

In Nederland houden De Nederlandsche Bank (DNB) en de Autoriteit Financiële Markten (AFM) toezicht op de financiële sector. De toezichthouders zijn grotendeels onafhankelijk, maar moeten wel opereren binnen het wettelijke kader.

Gedragstoezicht door AFM

De AFM is gedragstoezichthouder. De instelling let op het gedrag van financiële instellingen zoals banken en verzekeringsmaatschappijen. Zij controleert bijvoorbeeld of consumenten duidelijke en eerlijke informatie krijgen.

Prudentieel toezicht door DNB

Toezicht op de betrouwbaarheid en financiële stabiliteit is in handen van De Nederlandsche Bank (DNB). Dit heet prudentieel toezicht. DNB ziet erop toe dat financiële instellingen hun verplichtingen nakomen.

Waarom 2 toezichthouders

Vroeger voerden banken en verzekeraars verschillende taken uit. Tegenwoordig vervagen de grenzen tussen de verschillende financiële instellingen steeds meer. Een bank verricht niet alleen bankactiviteiten, maar verkoopt ook verzekeringen. En verzekeraars verrichten ook bankactiviteiten. Hierdoor is toezicht per sector (bankwezen en verzekeraars) niet goed meer mogelijk. Daarom is sinds 2002 het toezicht op financiële instellingen gesplitst in 2 delen: toezicht op het gedrag (gedragstoezicht) en toezicht op de betrouwbaarheid en financiële stabiliteit (prudentieel toezicht). De Wft zorgt ervoor dat ook de wetgeving op deze manier is ingedeeld.

Wft vervangt verschillende wetten

De volgende toezichtswetten zijn opgenomen in de externe link: Wet op het financieel toezicht (Wft):

  • de Wet toezicht kredietwezen 1992;
  • de Wet toezicht verzekeringsbedrijf 1993;
  • de Wet toezicht effectenverkeer 1995;
  • de Wet toezicht beleggingsinstellingen;
  • de Wet toezicht natura-uitvaartverzekeringsbedrijf;
  • de Wet melding zeggenschap;
  • de Wet financiële dienstverlening. Deze wet heeft onder meer de Wet op het consumentenkrediet (Wck) en de Wet assurantiebemiddelingsbedrijf (Wabb) vervangen.

Voorstel versterking toezicht financiele sector

Het kabinet wil het financieel toezicht uitbreiden en verbeteren. Zo moeten de toezichthouders DNB en AFM sneller kunnen ingrijpen bij een crisis en transparanter te werk gaan. Ook zal er strenger toezicht worden gehouden op nieuwe financiële producten.

Verantwoordelijk ministerie

Zie ook