Vraag en antwoord

Moet ik belasting betalen bij de invoer van goederen?

Bij invoer van goederen van buiten de Europese Unie in Nederland moet u meestal invoerrechten betalen. Invoerrechten, ook wel douanerechten genoemd, zijn belastingen die bij het invoeren van goederen worden geheven. Hoeveel invoerrechten u moet betalen, hangt af van het soort goederen. De hoogte van de invoerrechten is in de hele Europese Unie (EU) gelijk. Binnen de EU bestaat vrij goederenverkeer tussen alle EU-landen. U hoeft dus geen invoerrechten te betalen als u goederen vanuit een EU-land invoert in Nederland.
Daarnaast moet u bij invoer (zowel binnen als van buiten de EU) meestal btw en soms accijns, verbruiksbelasting of andere heffingen betalen.

Btw

Naast invoerrechten moet u meestal belasting over toegevoegde waarde (btw) betalen. Het btw-tarief is hetzelfde als het tarief bij binnenlandse leveringen.
Als u regelmatig goederen uit een land buiten de Europese Unie invoert, kunt u voor de btw gebruikmaken van de zogenoemde verleggingsregeling bij invoer. Die regeling houdt in dat u de btw niet betaalt bij de douane op het moment van de invoer, maar dat u de btw aangeeft op uw aangifte omzetbelasting. Als u daar recht op heeft, kunt u de btw op diezelfde aangifte weer als voorbelasting aftrekken. Om gebruik te kunnen maken van de verleggingsregeling, heeft u een vergunning nodig. U kunt deze vergunning aanvragen bij uw belastingkantoor.

Accijns en verbruiksbelasting

Bij invoer van accijnsgoederen moet u accijns betalen. Accijnsgoederen zijn bijvoorbeeld bier, wijn, tussenproducten zoals port en sherry, andere alcoholhoudende producten, tabaksproducten en minerale oliën zoals diesel of Liquified Petroleum Gas (LPG). Bij invoer van alcoholvrije dranken en pruimtabak en snuiftabak moet u verbruiksbelasting betalen.

Accijnzen verhoogd op alcohol en tabak, frisdrankbelasting niet afgeschaft

De accijnzen op tabak en alcohol worden verhoogd. In de Voorjaarsnota 2012 wordt dit weergegeven. De voor 2013 voorziene afschaffing van de frisdrankenbelasting vindt geen doorgang.

Dit is een van de maatregelen uit het Begrotingsakkoord 2013 om de overheidsfinanciën op orde te brengen. De 5 fracties in de Tweede Kamer (VVD, CDA, D66, GroenLinks en ChristenUnie) en het demissionaire kabinet hebben daarover in april 2012 overeenstemming bereikt. Het akkoord beperkt het begrotingstekort in 2013 tot 3% van het bruto binnenlands product (bbp). De maatregelen uit het begrotingsakkoord staan in de Voorjaarsnota 2012, het financiële overzicht van het lopende begrotingsjaar.

Andere heffingen

Soms moet u bij de invoer van goederen nog andere heffingen betalen, zoals landbouwheffingen bij de invoer van landbouwproducten of antidumpingheffingen. Antidumpingheffing wordt geheven om te voorkomen dat producten op de Europese markt verschijnen tegen bijzonder lage prijzen.

Invoer van goederen uit een EU-land

Binnen de EU is officieel geen sprake meer van invoer en uitvoer. Sinds het afschaffen van de binnengrenzen in de EU is er vrij goederenverkeer tussen alle EU-landen. U betaalt dus geen invoerrechten. U krijgt wel te maken met speciale belastingregelingen, zoals voor de btw. Daarnaast betaalt u accijns of verbruiksbelasting als u goederen invoert waarvoor deze belastingen verschuldigd zijn.

Meer informatie

Meer informatie over de invoer van goederen vindt u op de website van de Belastingdienst. U kunt ook bellen met de BelastingTelefoon of de BelastingTelefoon Douane.

Verantwoordelijk ministerie

Zie ook