Keuringen van edelmetaal
Ringen, halskettingen en andere artikelen van edelmetaal moeten worden gekeurd, voordat zij op de markt komen. De prijs van deze artikelen is namelijk afhankelijk van de hoeveelheid goud, zilver of platina die erin verwerkt is. De keuring beschermt consumenten en handelaren tegen bedrog en oneerlijke concurrentie.
Bij de keuring wordt onder andere bekeken wat het gehalte aan goud, zilver of platina in het artikel zit. Als het product aan de wettelijke eisen voldoet, wordt een keurteken of stempelmerk aangebracht in het product. Dit is geregeld in de Waarborgwet. Er is bijvoorbeeld een keurteken die aangeeft wat het gehalte aan goud, zilver of platina in het artikel zit.
De Waarborgwet bepaalt ook welke termen zijn toegestaan in reclame-uitingen.
Keuringsinstanties
De overheid heeft 2 keuringsinstellingen aangewezen die edelmetalen voorwerpen van een keurmerk mogen voorzien (‘afslaan’). Deze waarborginstellingen zijn:
De waarborginstellingen moeten een accreditatie hebben van de Raad voor Accreditatie. Ondernemers en particulieren kunnen hun sieraden en gebruiksvoorwerpen laten keuren door deze twee instanties.
Tekens op edelmetaal
Een edelmetalen sieraad of gebruiksvoorwerp kan verschillende tekens bevatten.
- Keurteken
Een in Nederland erkend keurteken garandeert het gehalte aan goud, zilver of platina. - Verantwoordelijkheidsteken
Dit is een verplicht teken van de werkmeester/importeur die het voorwerp heeft gemaakt of geïmporteerd. - Jaarletters
Jaarletters geven een jaartal aan. Deze worden alleen gebruikt op grotere voorwerpen. - Kantoorteken
Dit teken geeft weer waar het voorwerp is gekeurd. Ook deze worden alleen gebruikt op grotere voorwerpen.
De Keurtekenplaat bevat een overzicht van keurmerken en andere tekens.
Geen keurteken
Een keurteken is niet verplicht als de totale massa aan goud van een bepaald voorwerp minder dan 1 gram bedraagt Voor zilver geldt een ondergrens van 8 gram. Bij gebruikte voorwerpen wordt alleen het keurteken aangebracht, niet de andere tekens.
Combinaties van edele en onedele metalen
Sommige sieraden bevatten onderdelen die van onedele metalen gemaakt zijn. Dit mag alleen als uit een aanduiding blijkt dat deze onderdelen geen goud, zilver of platina bevatten. Voorbeelden van deze aanduidingen zijn ‘metal’, ‘metaal’, ‘steel’, ‘titanium’ of ‘palladium’.
Buitenlandse keurtekens
Een in Nederland erkend keurteken kan ook in het buitenland zijn aangebracht. Het keurteken moet dan wel zijn afgegeven door een onafhankelijk keuringsinstituut dat door de overheid erkend is. Landen die dit keurteken afgeven zijn onder meer: Finland, Frankrijk, Ierland, Oostenrijk, Portugal, Spanje, Verenigd Koninkrijk en Zweden.
Keurtekens Waarborgconventie
Nederlandse waarborginstellingen mogen ook het Common Control Mark aanbrengen op nieuwe voorwerpen van goud, zilver, palladium of platina. Dit keurteken is alleen geldig in landen die bij de Waarborgconventie van Wenen zijn aangesloten. Nederland heeft zich in 1999 bij dit verdrag aangesloten.
Toezicht bij ondernemers
In opdracht van de Rijksoverheid houdt Verispect toezicht op de naleving van de Waarborgwet. Dat wil zeggen dat controleurs van dit bedrijf onaangekondigde bezoeken brengen bij bijvoorbeeld juweliers, groothandels en veilingen. De controleurs zijn Buitengewoon Opsporingsambtenaar (BOA). Zij mogen proces-verbaal opmaken. Dit kan leiden tot bijvoorbeeld een boete of inbeslagname van goederen.