Vraag en antwoord
Mag de overheid zich bemoeien met de prijsbepaling van producten en diensten?
De overheid houdt zich niet bezig met de prijsbepaling van producten en diensten. Aanbieders van producten en diensten bepalen zelf hun prijzen. De overheid houdt zich alleen in een noodsituatie van de nationale economie bezig met de prijsbepaling. Voor boeken en bladmuziekuitgaven geldt wel een vaste prijs.
Uitzondering prijsbepaling overheid
Op basis van de Prijzenwet kan de overheid zich bemoeien met de prijsbepaling van goederen en diensten bij een noodsituatie in de nationale economie. Een noodsituatie in de nationale economie is bijvoorbeeld een dreigende inflatie. De overheid kan een verbod opleggen op het aanbieden van goederen en diensten tegen hogere dan door de overheid bepaalde prijzen.
Prijsverhoging toegestaan
Aanbieders van producten en diensten kunnen op elk moment hun prijzen verhogen en zijn niet gebonden aan percentages. Prijsverhogingen hebben verschillende oorzaken. Het kan bijvoorbeeld een gevolg zijn van een wijziging van het btw tarief (belasting over toegevoegde waarde) of van kostenstijgingen in de bedrijfsvoering.
Verkopen beneden de inkoopprijs
In Nederland is er geen verbod op verkoop beneden de inkoopprijs. De verwachting is namelijk dat een verbod van verkoop beneden de inkoopprijs geen effect heeft.
Andere vragen