Behandeling van psychische problemen
Behandeling van psychische problemen begint vaak bij de huisarts. Als deze zorg niet toereikend is, dan gaan mensen naar intensievere vormen van behandeling.
Genezen van psychische problemen
Voor lichte psychische problemen kunnen mensen terecht bij de huisarts of een psycholoog. Die geven zogenaamde ‘eerstelijnszorg’. De eerste 5 sessies worden voor het grootste deel vergoed uit het basispakket van de zorgverzekering.
Voor zwaardere psychische klachten, zoals angsten, depressies en verslaving, is er tweedelijnszorg. Deze wordt gegeven door een psychiater, psychotherapeut of een psycholoog. Een tweedelijns behandeling kan bestaan uit een wekelijks gesprek, dagbehandeling, medicijnen of zelfs opname in een ggz-instelling. Voor behandelingen in de tweedelijns ggz-zorg wordt een eigen bijdrage gevraagd.
Het doel van eerste- en tweedelijnsbehandelingen is om iemand te genezen. Of om te voorkomen dat de klachten erger worden.
Niet-geneeskundige zorg bij psychische problemen
Sommige zorg is niet gericht op het psychisch probleem zelf, maar op de gevolgen ervan. Denk bijvoorbeeld aan een vaardigheidstraining of hulp om zelfstandig te kunnen wonen.
Een Centrum Indicatiestelling Zorg
(CIZ) bij
u in de buurt bepaalt of u recht heeft op niet-geneeskundige zorg en om wat
voor soort zorg het precies moet gaan.
Dwang in de geestelijke gezondheidszorg
Als patiënten een gevaar vormen voor zichzelf of hun omgeving, kunnen ze gedwongen worden opgenomen. De Wet bijzondere opnemingen in psychiatrische ziekenhuizen (Wet bopz) regelt de rechten van patiënten bij een gedwongen opname.
De huidige Wet bopz geldt zowel voor psychiatrisch patiënten als voor verstandelijk gehandicapten en mensen met dementie. De Rijksoverheid wil voor deze 2 groepen 2 aparte regelingen treffen. De Wet bopz wordt daarom vervangen door 2 nieuwe wetten:
- de
Wet
verplichte geestelijke gezondheidszorg zal gelden voor psychiatrisch
patiënten; - en de Wet Zorg en dwang voor verstandelijk gehandicapten en dementen.
Beide wetsvoorstellen liggen ter behandeling bij de Tweede Kamer.
Familievertrouwenspersoon
In het Wetsvoorstel verplichte ggz worden familieleden meer betrokken bij de
beslissing of gedwongen zorg nodig is. Hierbij kunnen zij hulp krijgen van
familievertrouwenspersonen. Een familievertrouwenspersoon (fvp) ondersteunt
familieleden van psychiatrische patiënten in hun contact met de hulpverlener, de
behandelaar of de instelling. Op de website van de
Landelijke
Stichting Familievertrouwenspersoon zijn fvp’s uit elke provincie te vinden.
Uitgebreide informatie over gedwongen opname van mensen met psychische
problemen, een verstandelijke beperking of geheugenproblemen leest u op
dwangindezorg.nl.
Bescherming van patiënten in de ggz
Het
Landelijk Platform GGZ (LPGGz)
vertegenwoordigt 20 ggz-organisaties die actief zijn op het gebied van zelfhulp,
belangenbehartiging en voorlichting. De organisatie wil de positie verbeteren
van mensen met psychische problemen en hun familie en/of directe naasten.
Patiëntveiligheid ggz vergroten
Patiënten in de ggz mogen geen psychische of lichamelijke schade oplopen
omdat zorgverleners zich niet aan professionele standaarden houden. GGZ
Nederland voert daarom het programma
‘
Veilige
zorg, ieders zorg’ uit. Het doel is onbedoelde en vermijdbare schade bij
patiënten in de ggz zoveel mogelijk te beperken.
Zelfmoord voorkomen
Ongeveer de helft van het jaarlijks aantal zelfmoorden wordt gepleegd door cliënten van de geestelijke gezondheidszorg. Daarom richt de Rijksoverheid zich bij de preventie van zelfmoord op een goede behandeling van psychische stoornissen en verslavingen.
De Rijksoverheid wil met maatregelen uit de Beleidsagenda suïcidepreventie de zorg aan suïcidale personen verbeteren en meer gegevens verkrijgen over zelfmoord.
Enkele maatregelen uit de Beleidsagenda:
- Het ministerie van VWS heeft subsidie verstrekt aan de
Stichting 113 Online, die
online en telefonische hulpverlening biedt aan mensen met zelfmoordgedachten.
- Het Trimbos-instituut heeft een
Kwaliteitsdocument
Ketenzorg bij suïcidaliteit opgesteld, dat organisaties leert hoe ze beter
kunnen samenwerken om zelfmoord te voorkomen. - GGD Nederland, de organisatie van zorgondernemers ActiZ en het
Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) doen
onderzoek naar zelfmoordgedachten en
zelfmoordpogingen van volwassenen en ouderen.