Wet op de lijkbezorging
In de Wet op de lijkbezorging staat wat er moet gebeuren als iemand overlijdt. Een arts of een lijkschouwer van de gemeente moet eerst het overlijden vaststellen. Een overledene moet binnen 6 werkdagen worden gecremeerd of begraven.
Regels bij het overlijden
Overledenen kunnen alleen worden begraven of gecremeerd. Dit mag:
- alleen op een begraafplaats of in een crematorium.
- niet eerder dan 36 uur na het overlijden.
- niet later dan 6 werkdagen na het overlijden.
Dit staat en nog meer regels staan in de Wet op de lijkbezorging (Wlb). Uitzonderingen op de wet zijn alleen mogelijk als de burgemeester daarvoor toestemming geeft. Naast de wet is er nog een Besluit op de lijkbezorging en een aantal ministeriële regelingen. In deze regelingen zijn de wettelijke regels verder uitgewerkt.
Nieuwe regels
Per 1 januari 2010 zijn enkele regels bij het overlijden veranderd,
bijvoorbeeld:
- De termijn voor begraven en cremeren is verlengd van 5 naar 6 werkdagen.
- Bij minderjarigen moet de behandelend arts altijd eerst contact hebben met de gemeentelijk lijkschouwer voordat hij de verklaring van overlijden kan afgeven.
- Het is mogelijk om een particulier graf (familiegraf) uit te geven voor 10 jaar of langer. Eerst was dat voor minimaal 20 jaar.