Beleid van de overheid

Internationale kinderontvoering is een serieus probleem. Jaarlijks worden ongeveer 150 kinderen naar het buitenland meegenomen. Bij dreigende ontvoeringen is hetzelfde aantal kinderen betrokken. 

Haags kinderontvoeringsverdrag

Al in 1980 ondertekende Nederland het externe link: Haags Kinderontvoeringsverdrag. Het doel van het verdrag is het voorkomen van kinderontvoering.
Als een kind naar het buitenland wordt ontvoerd, moet het kind volgens het verdrag zo snel mogelijk terug naar het land waar het kind woonde vóór de ontvoering. Het verdrag verzekert de samenwerking tussen de centrale autoriteiten van de betrokken landen. Dit geldt alleen voor de landen die het kinderontvoeringsverdrag hebben ondertekend. Meer dan 80 landen hebben dit gedaan. Als een kind wordt ontvoerd naar een land dat geen partij is van het Haags Kinderontvoeringsverdrag wordt er via diplomatieke weg geprobeerd een oplossing te vinden voor de ontvoering.

Nederlandse Centrale Autoriteit

De Nederlandse Centrale autoriteit (CA) voert in Nederland het Haags kinderontvoeringsverdrag uit. De CA is onderdeel van het ministerie van Justitie. De CA probeert de terugkeer van het kind te bevorderen. Als u een internationale omgangsregeling wilt treffen met uw (ex)partnet, kan het CA u daarbij helpen. Dit kan alleen als het gaat om een omgangsregeling in een land dat is aangesloten bij het Haags kindontvoeringsverdrag. 

Centrum Internationale Kinderontvoering geeft informatie over kinderontvoering

Voor vragen over over internationale kinderontvoering en een internationale omgangsregeling kunt u ook terecht bij het externe link: Centrum Internationale Kinderontvoering (IKO). De medewerkers van dit centrum geven informatie, advies en begeleiding aan kinderen, ouders en professionals die te maken krijgen met kinderontvoering. 

Voorlichting aan ouders

Het komt steeds vaker voor dat mensen met verschillende nationaliteiten een relatie krijgen. Het gevolg daarvan is ook dat er meer internationale scheidingen zijn. Door ouders beter voor te lichten, probeert de overheid te voorkomen dat een van de ouders hun kind zonder toestemming meeneemt naar het buitenland. Dat is ook een reden waarom de overheid subsidie geeft aan het Centrum Internationale Kinderontvoering die deze voorlichting verzorgt.