Spelregels van het MIRT

In de spelregels van het Meerjarenprogramma Infrastructuur, Ruimte en Transport (MIRT) staat het proces dat een ruimtelijk project moet doorlopen om in aanmerking te komen voor een Rijksbijdrage. In 2011 zijn de MIRT Spelregels geactualiseerd.

MIRT Spelregels geactualiseerd

Door de actualisatie houden de MIRT Spelregels meer rekening met het Deltaprogramma, de uitkomsten van het project Sneller & Beter (met name procesontwerp) en de wijziging van de externe link: Tracéwet. Daarnaast is het aantal beslismomenten teruggebracht van 5 naar 4.

De nieuwe spelregels gelden ook voor projecten die gestart zijn onder de eerdere MI(R)T/SNIP Spelregels, tenzij hierover projectspecifieke afspraken zijn gemaakt. In de meeste gevallen is voor deze projecten een aanvulling op beslismoment 3 (de projectbeslissing) voldoende.

Proces volgens MIRT Spelregels

Volgens de spelregels moet een project het hele proces doorlopen: verkenning, planuitwerking en realisatie. Bij het doorlopen van deze stappen wordt ook steeds besloten of het project in het MIRT Projectenboek blijft staan.

Verkenningsfase

  1. Startbeslissing

    Het proces begint met de aanmelding van een verondersteld probleem of kans. Deze komt voort uit de gebiedsagenda of het Deltaprogramma. In het bestuurlijk overleg wordt besloten of het project wel of niet in aanmerking komt voor opname in het MIRT. Het moet duidelijk zijn of er genoeg financiële middelen beschikbaar zijn. De startbeslissing heeft de status van een 'voorlopige erkenning'.
  2. Voorkeursbeslissing

    Binnen maximaal 2 jaar wordt onderzocht welke alternatieven er zijn voor het probleem of de kans. Uit de mogelijke alternatieven wordt de beste oplossing gekozen. Als de betrokken partijen het eens zijn, en als daar ook geld voor is binnen de benodigde periode, wordt er een voorkeursbeslissing genomen.

Planuitwerkingsfase

3. Projectbeslissing

Het voorkeursalternatief wordt uitgewerkt en doorloopt de benodigde procedures (bijvoorbeeld het aanpassen van het bestemmingsplan). Maatregelen om de nadelige effecten op het milieu en natuur te verminderen, worden vastgelegd. Dan kan ook een besluit worden genomen over het geld dat voor het project beschikbaar is.

Vervolgens wordt de projectbeslissing genomen. Essentie daarvan is dat er voor het hele project duidelijkheid is over omvang van het project, de realisatieperiode, het budget, de verdeling tussen partijen, het kasritme en de marktbenadering.

Realisatiefase

4. Opleveringsbeslissing

De opleveringsbeslissing wordt genomen als de uitvoering van het project is afgerond. Na de opleveringsbeslissing staan de projecten niet meer in het MIRT Projectenboek. Het project wordt in beheer genomen.

Documenten en publicaties

UItzicht over nieuwbouwwijk, water en een weg.

Verantwoordelijk ministerie