Inzicht in prestaties

Om goede prestaties van een ziekenhuis te kunnen belonen moet duidelijk zijn wat deze prestaties inhouden. Ziekenhuizen gaan daarom werken met ‘zorgproducten’. Zorgproducten zijn de verbeterde versie van de huidige diagnosehandelcombinaties (DBC’s).

Van DBC naar zorgproduct

Een diagnosebehandelcombinatie (DBC) omschrijft een compleet zorgtraject, vanaf de diagnose tot en met de (eventuele) behandeling die hieruit volgt. Bijvoorbeeld een operatie door een chirurg, narcose van een anesthesioloog en een paar dagen verpleging.
De DBC’s zijn een eerste stap naar een goede beschrijving van de zorg rond een patiënt. Deze beschrijvingen moeten nóg beter om de overstap te maken naar prestatiebekostiging. Deze nieuwe beschrijvingen heten zorgproducten.

DBC’s op weg naar transparantie (DOT)

Ziekenhuizen werken vanaf 1 januari 2012 niet meer met 30.000 DBC’s. Deze worden vervangen door circa 3.500 zorgproducten. Deze operatie heet externe link: plan DOT (DBC’s op weg naar Transparantie).

Voordelen van DOT

  • Transparantie: zorginstellingen, verzekeraars en patiënten krijgen meer helderheid over kwaliteit, zorgproces en prijzen.
  • Medisch herkenbaarder: de mate waarin de medisch specialist zich herkent in het zorgproduct ten aanzien van de werkelijke zorg die is geleverd.
  • Zorgzwaarte: de complexiteit van zorg voor patiënten komt beter tot uiting in de zorgproducten, bv. lengte verpleegduur, zwaarte operaties.
  • Specialisme-overstijgend: niet elke specialisme heeft meer zijn eigen DBCs, maar specialismen die dezelfde zorg leveren declareren dezelfde zorgproducten. 
  • Kostenhomogener: de mate waarin de zorgproducten de kosten dekken bij alle zorgvragen waaraan dit zorgproduct wordt gekoppeld.

Kwaliteitsindicatoren

De kwaliteit van zorg wordt met behulp van externe link: kwaliteitsindicatoren in 2011 voor de 80 meest voorkomende aandoeningen zichtbaar. Een aandoening kent meerdere soorten behandelingen en daarmee verschillende zorgproducten. In eerste instantie worden indicatorensets voor aandoeningen ontwikkeld. In een later stadium kunnen de indicatorensets worden doorontwikkeld en specifieker worden voor de verschillende zorgproducten die bij de behandeling horen.

Onderhandelen

Door de zorgproducten en kwaliteitsindicatoren kunnen ziekenhuizen worden afgerekend op hun prestaties. Zorgverzekeraars onderhandelen met ziekenhuizen over deze prestaties.

Geschikt of ongeschikt voor prijsonderhandelingen

Prestatiebekostiging betekent niet dat over de prijs van alle zorg onderhandeld mag worden. Dit gebeurt alleen bij zorg die daarvoor geschikt is. Vanaf 2011 mag over bepaalde zorg wel onderhandeld worden en over bepaalde zorg niet, of alleen tot een maximumtarief:

  • Vrije segment
    Zorgverzekeraars en zorgaanbieders mogen vrij onderhandelen over deze zorg. Voorbeeld: zorg die planbaar is en door veel zorgaanbieders wordt geleverd, zoals knie-, heup- of staaroperaties.
  • Gereguleerde segment
    Over deze zorg mag vrij onderhandeld worden, maar tot een maximumtarief. Voorbeelden: dure geneesmiddelen en intensivecarezorg.
  • Vaste segment
    Zorg waarover geen prijsonderhandelingen kunnen plaatsvinden. Bijvoorbeeld omdat er geen goede prestatieomschrijvingen voor zijn die bij een individuele patiënt of bij een zorgverzekeraar in rekening kunnen worden gebracht, of omdat de kosten per patiënt vooraf moeilijk zijn in te schatten. Voorbeelden: fundamenteel onderzoek, donoruitnameteams of delen van de spoedeisende hulp.