Vraag en antwoord
Mag ik teksten, muziek of foto's van anderen gebruiken?
U mag voor eigen gebruik kopieën maken van teksten, muziek of foto’s van anderen. U mag deze niet verder verspreiden of openbaar maken.
Thuiskopievergoeding
Het maken van een kopie van bijvoorbeeld een CD of DVD mag alleen voor
persoonlijk gebruik. Voor dit thuiskopiëren betalen fabrikanten en importeurs
een
thuiskopievergoeding. Deze berekenen
zij door in de prijs die u als consument betaalt.
De thuiskopievergoeding is voor de auteurs, de uitvoerend kunstenaars en de producenten.
Bevriezing thuiskopievergoeding
Tot 2013 komen er geen nieuwe thuiskopievergoedingen op bijvoorbeeld dvd-harddiskrecorders en mp3-spelers. Het kabinet bevriest namelijk de bestaande thuiskopieregeling tot 2013. Door de thuiskopieregeling tot 2013 te bevriezen, is er gelegenheid het debat over de toekomst van het stelsel te voeren en eventueel maatregelen te nemen.
Voor meer informatie over de thuiskopievergoedingen kunt u de website van
Stichting de Thuiskopie raadplegen.
Kopieerbeveiliging
Auteurs mogen op hun werk kopieerbeveiligingen aanbrengen. Een kopieerbeveiliging gaat het kopiëren van bijvoorbeeld een CD of DVD tegen. U mag werken met een kopieerbeveiliging niet voor eigen gebruik (privébezit) kopiëren.
Computerprogramma’s niet kopiëren
De regels voor computerprogramma's zijn anders dan de regels voor letterkunde, muziek of wetenschap. Computerprogramma's mogen nooit gekopieerd worden.
Als u een computerprogramma koopt en uw computer er bij gebruik een kopie van opslaat, mag dit wel. U heeft namelijk voor het programma betaald.
Open source software
Open source software is software
waarvan de broncode vrij beschikbaar is. Iedereen kan de broncode bekijken en
aanpassen. De broncode wordt meegeleverd als u de software koopt of de code
wordt verspreid via het internet.
Bij de meeste commerciële software is de broncode geheim (gesloten source software) en wordt deze juridisch beschermt door het auteursrecht. Omdat de broncode niet wordt meegeleverd, kunt u niet zelf veranderingen in de software aan (laten) brengen.
Andere vragen