Arbeidsparticipatie van vrouwen
Het is vanzelfsprekender geworden dat vrouwen een betaalde baan hebben. Toch blijft de arbeidsdeelname van veel vrouwen nog achter.
Vrouwen werken vaak in deeltijd en maken onvoldoende uren om financieel zelfstandig te zijn. Ook stromen vrouwen nog te weinig door naar de top van bedrijven. Het talent van vrouwen op de arbeidsmarkt is onmisbaar. Het kabinet wil dat vrouwen meer gaan werken in alle beroepen, sectoren en op alle niveaus waarbij alle talenten optimaal worden benut.
Tweeverdienersamenleving
Door de toenemende vergrijzing van de Nederlandse bevolking en structurele tekorten op de arbeidsmarkt is het noodzakelijk dat vrouwen meer gaan werken. Het kabinet wil dat Nederland van een anderhalf- toegroeit naar een tweeverdienersamenleving. Hiervoor is een cultuurverandering nodig bij bedrijven, maar ook bij mannen en vrouwen zelf.
Meer vrouwen aan het werk
Nu werken nog veel vrouwen in deeltijd of helemaal niet. Dat komt mede doordat ze betaald werk en de zorg voor kinderen moeilijk kunnen combineren. Het kabinet neemt maatregelen om meer vrouwen aan het werk te krijgen. Dat gebeurt enerzijds door fiscale prikkels zoals het afschaffen van de inkomensondersteuning voor niet-werkende vrouwen. Anderzijds door de arbeidsdeelname van vrouwen op de politieke agenda te houden en de maatschappelijke discussie erover aan te zwengelen. De eigen verantwoordelijkheid van mensen en bedrijven blijft wel voorop staan.
Het kabinet stimuleert de arbeidsdeelname van vrouwen via 2 programma’s die zijn gericht op:
- de algehele verbetering van de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt (programma Talent);
- scholing en arbeidsdeelname van laagopgeleide vrouwen (programma Eigen kracht).
Betere positie vrouwen op arbeidsmarkt
Via het programma Talent richt het kabinet zich op:
- meer vrouwen naar de top
Uit onderzoek blijkt dat diversiteit aan de top van bedrijven tot betere bedrijfsresultaten leidt. Het kabinet vindt diversiteit een verantwoordelijkheid van bedrijven en organisaties zelf. Het kabinet ondersteunt met het
Charter Talent naar
de Top dat meer vrouwen doorstromen naar topfuncties. De 180 bedrijven die
het charter hebben ondertekend, rapporteren jaarlijks of zij vooruitgang boeken
in hun streven meer vrouwen naar de top van hun organisatie te leiden. - flexibel werken
Mannen en vrouwen moeten hun werk kunnen combineren met zorgtaken, vrijwilligerswerk, scholing en vrije tijd. Werkgevers kunnen daar nog meer ruimte voor bieden. Daarom laat het kabinet de arbeidswetgeving doorlichten om belemmeringen voor flexibel werken in kaart te brengen.
Bedrijven die flexibel werken mogelijk maken, krijgen van het kabinet een erkenning van “maatwerken”. Dat kan bijvoorbeeld als bedrijven mogelijkheden bieden voor tijd- of plaatsonafhankelijk werken. Als bedrijven meer maatwerk bieden kunnen mannen en vrouwen arbeid en zorg (voor kinderen of familieleden) beter combineren. - ambities van jongeren
Het kabinet wil dat meisjes vaker voor technische opleidingen kiezen en jongens meer in het onderwijs gaan werken. Dat gebeurt te weinig door stereotiepe beelden over welk werk bij een jongen of een meisje past. Daarom wil het kabinet dat jongens en meisjes al op vroege leeftijd hun talenten en vaardigheden leren kennen en op basis hiervan studiekeuzes maken. Loopbaanoriëntatie en- begeleiding (LOB) in het onderwijs is hiervoor een belangrijke basis. Binnen LOB zal aandacht gevraagd worden voor verschillen in keuzegedrag tussen meisjes en jongens en stimuleren van bewuste keuzes op basis van talenten.
Meer laagopgeleide vrouwen aan het werk
Met het programma Eigen kracht stuurt het kabinet aan op:
- minder vrouwen die laaggeletterd zijn
Laagopgeleide vrouwen met kinderen hebben weinig mogelijkheden op een betaalde baan. Met het nieuwe actieplan Laaggeletterdheid, dat na de zomer van 2011 verschijnt, richt het kabinet zich op een brede aanpak van laaggeletterdheid in Nederland. Onderdeel hiervan zijn projecten voor laagopgeleide en laaggeletterde vrouwen met jonge kinderen. Hiermee worden twee vliegen in één klap geslagen: de vrouwen vergroten hun kansen op een baan en economische zelfstandigheid, en de effectiviteit van de voor- en vroegschoolse educatie voor de kinderen wordt vergroot wanneer moeder en kind tegelijk werken aan een betere taalbeheersing.
Ook gaat extra aandacht uit naar een grote groep laagopgeleide vrouwen die in de zorg werkt, in het bijzonder in de ouderenzorg. Het verminderen van laaggeletterdheid bij deze vrouwen maakt ze beter inzetbaar in de zorg. - meer laagopgeleide vrouwen aan de slag
Het kabinet wil dat laagopgeleide vrouwen zonder baan en zonder uitkering aan het werk gaan. Het kabinet bouwt hiermee voort op het programma
Duizend en één Kracht. Dit programma werd in
2007 opgezet om allochtone vrouwen vrijwilligerswerk te laten doen. Het kabinet
legt nu de nadruk op alle laagopgeleide vrouwen met als doel hen te motiveren
aan het werk te gaan of een opleiding te volgen. Het kabinet maakt afspraken met
gemeenten om voor deze vrouwen activiteiten op te zetten. Dat kan bijvoorbeeld
door het organiseren van regionale bijeenkomsten, keukentafelgroepen en
vrijwilligershulp aan laagopgeleide vrouwen (buddysysteem).