Het kabinet stelt verschillende maatregelen voor in het Belastingplan 2027 die gevolgen kunnen hebben voor inkomens. De Tweede Kamer en de Eerste Kamer moeten de plannen nog goedkeuren.
Wijzigingen belastingen voor inkomen
Het kabinet wil de aftrek van specifieke zorgkosten afschaffen vanaf 1 januari 2028. Het is dan niet meer mogelijk om bepaalde zorgkosten af te trekken van de inkomstenbelasting.
Situatie nu: aftrekpost en tegemoetkoming
Mensen die specifieke zorgkosten hebben, kunnen deze kosten aftrekken als zij hun aangifte inkomstenbelasting doen. Dit zijn bijvoorbeeld kosten voor hulpmiddelen of een dieet voorgeschreven door een arts. Hierdoor krijgen deze mensen geld terug via de Belastingdienst voor hun zorgkosten.
Sommige mensen kunnen de aftrek specifieke zorgkosten niet helemaal gebruiken, omdat zij weinig belasting betalen. Zij kunnen daarvoor een tegemoetkoming specifieke zorgkosten (TSZ) krijgen.
Voorstel kabinet: geen aftrek van specifieke zorgkosten meer
Het kabinet stelt voor om de aftrek van specifieke zorgkosten vanaf 1 januari 2028 af te schaffen. Mensen die specifieke zorgkosten maken, kunnen deze kosten vanaf 2028 niet meer aftrekken van de belasting. Zij verliezen dus dit belastingvoordeel.
Ook de TSZ-regeling vervalt, omdat die bestaat vanwege de aftrek van specifieke zorgkosten.
Reden om aftrek van de specifieke zorgkosten af te schaffen
Het kabinet wil belastingregels makkelijker maken. De aftrek van specifieke zorgkosten is ingewikkeld. Mensen moeten zelf uitzoeken welke zorgkosten zij mogen aftrekken. En zij moeten hier ook een administratie van bijhouden. De kans op fouten is groot. Bij fouten kan de Belastingdienst de aftrek corrigeren, waardoor mensen achteraf soms nog veel belasting moeten terugbetalen.
Mensen krijgen het belastingvoordeel van de aftrek specifieke zorgkosten meestal pas achteraf. Ze moeten de zorgkosten dan eerst zelf betalen. Mensen met een lager inkomen kunnen dit niet altijd zelf betalen. Dit kan een reden zijn om zorg te mijden. Deze belastingaftrek bereikt zo niet altijd de mensen die deze ondersteuning het hardst nodig hebben.
Extra steun voor chronisch zieken
Het kabinet reserveert vanaf 2028 geld om de zorgkosten te beperken voor mensen met een chronische ziekte. Het kabinet werkt in 2027 aan een compensatie voor deze groep mensen.
Het kabinet wil vanaf 2027 de belastingvrije korting op eigen producten afschaffen. Dat is de personeelskorting die werkgevers belastingvrij aan hun personeel mogen geven.
Situatie nu: korting voor personeel op eigen producten
Werkgevers kunnen hun personeel ieder jaar maximaal € 500 aan personeelskorting geven op eigen producten. Een supermarkt kan werknemers bijvoorbeeld korting geven op boodschappen. Met een maximum van 20% korting per keer.
Deze belastingvrije personeelskorting heeft geen gevolgen voor de loonbelasting.
Voorstel kabinet: afschaffen belastingvrije personeelskorting
Het kabinet stelt voor om de belastingvrijstelling op 1 januari 2027 af te schaffen voor korting op producten uit het eigen bedrijf. Dit is een van de maatregelen om extra uitgaven te kunnen betalen.
Werkgevers kunnen hun personeel nog wel belastingvrije korting geven op eigen producten. Zij kunnen hiervoor de vrije ruimte van de werkkostenregeling (WKR) gebruiken. De vrije ruimte is het bedrag dat werkgevers belastingvrij mogen uitgeven.
Door de wijziging moeten werkgevers de beschikbare vrije ruimte mogelijk opnieuw verdelen. Werkgevers kunnen ook meer uitgeven dan de vrije ruimte. Over alles wat meer is dan de vrije ruimte betalen zij dan belasting.
Vereenvoudiging werkkostenregeling
De WKR is een verzameling van regelingen waarmee werkgevers belastingvrij vergoedingen kunnen geven aan werknemers. Bijvoorbeeld reiskosten, sportabonnementen of kerstpakketten.
Werkgevers hoeven na de afschaffing van de belastingvrije personeelskorting geen aparte maximumbedragen meer bij te houden. Dit maakt de administratie makkelijker.
Het kabinet wil dat het maximuminkomen tot waar mensen fiscaal aantrekkelijk pensioen opbouwen (de aftoppingsgrens) 6 jaar niet meegroeit met de lonen.
Situatie nu: jaarlijkse indexering van het maximuminkomen
Ieder jaar wordt de aftoppingsgrens geïndexeerd, zodat deze gelijk blijft lopen met de loonontwikkeling. Dit houdt in dat mensen tot die grens fiscaal aantrekkelijk pensioen of lijfrente opbouwen. Dat voordeel is er niet voor het inkomensdeel boven dat bedrag.
In 2015 lag de aftoppingsgrens bij een jaarinkomen van € 100.000. Die grens ging jaarlijks omhoog, maar in 2025 en 2026 niet. In 2026 ligt de grens bij een jaarinkomen van € 137.800.
Voorstel kabinet: 6 jaar bevriezing van het maximuminkomen
Het kabinet wil dat de aftoppingsgrens nog eens 6 jaar lang – van 2027 tot en met 2032 – hetzelfde blijft. Die grens groeit dan niet mee met de loonontwikkeling. De aftoppingsgrens blijft € 137.800.
In 2027 hebben ongeveer 280.000 mensen met de aftoppingsgrens te maken. Omdat de lonen doorstijgen, loopt dit aantal op tot ongeveer 790.000 mensen in 2032. Het gaat hierbij om mensen met een hoog inkomen.
Maatregel levert budget op om andere maatregelen te betalen
Deze maatregel zorgt ervoor dat mensen met de hoogste inkomens minder pensioen kunnen opbouwen met fiscaal voordeel. Nettopensioen of nettolijfrente opbouwen boven de aftoppingsgrens kan wel. Het kabinet wil het geld dat het hiermee bespaart gebruiken om andere maatregelen te betalen.
Stand van zaken wetsvoorstellen
Deze plannen van het kabinet zijn onderdeel van het Belastingplan 2027. De maatregelen staan in verschillende wetsvoorstellen. De Tweede en Eerste Kamer moeten de wetsvoorstellen nog goedkeuren, voordat de plannen kunnen ingaan. Zij stemmen in november en december over het Belastingplan 2027.
Alle belastingmaatregelen voor 2027
Lees het Belastingplan 2027 en de bijbehorende stukken voor alle maatregelen die het kabinet voorstelt.