Duurzaamheidsverslag 2025 ministeries van EZ KGG en LVVN
Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat (EZK) heeft in 2025 belangrijke stappen gezet in het verduurzamen van de bedrijfsvoering. Dat blijkt uit het gezamenlijke duurzaamheidsverslag over kalenderjaar 2025, dat is opgesteld samen met het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN).
Samen duurzaam vooruit - Duurzaamheidsverslag 2025 van de ministeries van EZ, KGG & LVVN
In 2025 waren de ministeries anders ingedeeld. Daarom zijn in het verslag de benamingen gebruikt die toen van kracht waren: Economische Zaken (EZ), Klimaat en Groene Groei (KGG) en LVVN.
De ministeries delen een groot deel van hun bedrijfsvoering, bijvoorbeeld op het gebied van huisvesting, mobiliteit, ICT en inkoop. Daarom werken zij ook gezamenlijk aan het verduurzamen daarvan en rapporteren zij hier samen over.
Sinds 2019 werken de ministeries aan het terugdringen van hun CO₂-uitstoot en het verduurzamen van onder meer mobiliteit, energiegebruik en inkoop. De resultaten laten zien dat zij goed op koers liggen richting een klimaatneutrale bedrijfsvoering in 2030.
De ministeries hebben samen de volgende resultaten behaald:
- Het wagenpark is voor 92% uitstootvrij
- 98% van de elektriciteit is duurzaam opgewekt
- De gezamenlijke CO₂-uitstoot is gedaald naar 7.915 ton
- Sinds 2019 is de uitstoot met 67% verminderd
Met deze resultaten liggen EZK en LVVN vóór op de doelstelling om in 2025 60% minder CO₂ uit te stoten dan in 2019 (het basisjaar).
Verduurzaming in de praktijk
De ministeries verduurzamen hun bedrijfsvoering op verschillende manieren. Zo wordt het wagenpark versneld elektrisch, wordt steeds meer gebruikgemaakt van duurzame energie en reizen medewerkers vaker duurzaam. Ook wordt er bewuster omgegaan met grondstoffen en voedsel.
In de catering bestaat inmiddels 61% van het aanbod uit plantaardige eiwitten. Daarnaast wordt bij aanbestedingen steeds vaker rekening gehouden met duurzaamheid. In 2025 gebeurde dat bij 45% van de inkopen via Maatschappelijk Verantwoord Opdrachtgeven en Inkopen (MVOI).
Aandachtspunten blijven
Tegelijkertijd zijn er nog stappen te zetten. Vooral zakelijke vliegreizen, het gebruik van privéauto’s voor werk en het gebruik van aardgas zorgen nog voor een relatief hoge uitstoot:
- Zakelijke vliegreizen zijn goed voor 46% van de totale CO₂-uitstoot,
- Reizen met de privéauto veroorzaakt 18% van de uitstoot,
- Aardgas is verantwoordelijk voor ongeveer 16% van de uitstoot.
EZK en LVVN zetten daarom in 2026 extra in op het verder terugdringen van deze bronnen, bijvoorbeeld door duurzamere reiskeuzes en aanvullende maatregelen.
Vooruitblik
EZK en LVVN blijven werken aan hun doel om in 2030 klimaatneutraal te zijn en sturen daarbij steeds meer op basis van data. In 2026 wordt een meer gedetailleerde doorkijk naar 2030 uitgewerkt. Het vernieuwde Klimaatplan 2025–2035 vormt hiervoor het kader. In aansluiting daarop wordt ook het Manifest Verduurzaming Bedrijfsvoering geactualiseerd. In dit manifest leggen de ministeries vast welke afspraken en maatregelen zij nemen om hun bedrijfsvoering te verduurzamen, bijvoorbeeld op het gebied van mobiliteit, energie, inkoop en catering. De doelen uit het Klimaatplan worden hierin vertaald naar concrete en uitvoerbare acties.