Asiel en migratie

Asielinstroom beperken

Het kabinet wil de druk op de asielketen verminderen. Voor de uitvoering van de asielmaatregelen uit het Regeerprogramma is jaarlijks € 115 miljoen beschikbaar gesteld, zoals:

  • de invoering van het migratiepact voor een gezamenlijk Europees asielsysteem en het verminderen van de instroom van asielzoekers naar Europa.
  • Het doorvoeren van de asielnoodmaatregelenwet die onder andere de afschaffing van permanente asielvergunningen regelt.
  • Het invoeren van het tweestatusstelsel waarmee strengere voorwaarden gelden aan de nareis van gezinsleden.
  • Het vergroten van het aantal gevangenisplekken voor vreemdelingen.
  • Invoering van de Wet Terugkeer en Vreemdelingenbewaring. Deze wet regelt dat mensen zonder verblijfsvergunning tijdelijk in een speciale opvang kunnen worden vastgehouden totdat ze Nederland verlaten. Maar ook de verplichting om mee te werken aan het terugkeerproces.

Afspraken met landen buiten de EU

Nederland werkt samen met landen buiten de Europese Unie (EU) om de instroom van vluchtelingen onder controle te houden en terugkeer te bevorderen. Bijvoorbeeld door mensensmokkel tegen te gaan, grensbewaking te versterken en het maken van afspraken over de terugkeer van mensen. Het kabinet reserveert hiervoor de komende jaren een bedrag tot maximaal € 118 miljoen.