Kabinet-Drees-Van Schaik (1948-1951)

7 augustus 1948 - 15 maart 1951

Kabinet Drees-Van-Schaik.

Ministers

  • Minister-president, minister van Algemene Zaken
    dr. W. Drees (PvdA)
  • Minister zonder Portefeuille
    mr. J.R.H. van Schaik (KVP)
  • Minister van Buitenlandse Zaken
    mr. D.U. Stikker (VVD)
  • Minister van Justitie
    mr. Th.R.J. Wijers (KVP), afgetreden 15 mei 1950
    mr. J.H. van Maarseveen (KVP), a.i., 15 mei-10 juli 1950
    mr. A.A.M. Struycken (KVP), 10 juli 1950
  • Minister van Binnenlandse Zaken
    mr. J.H. van Maarseveen (KVP), tot 15 juni 1949
    mr. J.R.H. van Schaik (KVP), a.i., 15 juni-20 sep. 1949
    mr. F.G.C.J.M. Teulings (KVP), 20 sep. 1949
  • Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen
    prof. mr. F.J.Th. Rutten (KVP)
  • Minister van Financiën
    prof. mr. P. Lieftinck (PvdA)
  • Minister van Oorlog
    mr. W.F. Schokking (CHU), afgetreden 16 okt. 1950
    mr. H.L. s' Jacob (partijloos), 16 okt. 1950
  • Minister van Marine
    mr. W.F. Schokking (CHU), a.i., definitief 14 mei 1949, afgetreden 16 okt. 1950
    mr. H.L. s' Jacob (partijloos), 16 okt. 1950
  • Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting
    mr. J. in 't Veld (PvdA)
  • Minister van Verkeer en Waterstaat
    mr. J.R.H. van Schaik (KVP), a.i., tot 1 nov. 1948
    mr. D.G.W. Spitzen (partijloos), 1 nov. 1948
  • Minister van Economische Zaken
    prof. dr. J.R.M. van Brink (KVP)
  • Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening
    S.L. Mansholt (PvdA)
  • Minister van Sociale Zaken
    mr. A.M. Joekes (PvdA)
  • Minister van Overzeese Gebiedsdelen
    mr. E.M.J.A. Sassen (KVP), afgetreden 14 feb. 1949
    mr. J.H. van Maarseveen (KVP), a.i., 14 febr. 1949, definitief 15 juni 1949
  • Minister zonder Portefeuille
    mr. L. Götzen (partijloos)

Staatssecretarissen

  • Buitenlandse Zaken
    mr. N.S. Blom (PvdA), 14 febr. 1950.
  • Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen
    mr. J.M.L.Th. Cals (KVP), 15 mrt. 1950
  • Oorlog
    mr. W.H. Fockema Andreae (VVD), 1 mei 1949-23 okt. 1950
    H.C.W. Moorman (KVP), 23 okt. 1950
  • Marine
    H.C.W. Moorman (KVP), 1 mei 1949
  • Economische Zaken
    mr. W.C.L. van der Grinten (KVP), 25 jan. 1949
  • Sociale Zaken
    mr. dr. A.A. van Rhijn (PvdA), 15 feb. 1950
    dr. P. Muntendam (PvdA), 1 april 1950

Kabinetsformatie

  • Vervroegde Tweede Kamerverkiezingen: 7 juli 1948
  • Beëdiging kabinet: 7 augustus 1948
  • Duur formatie: 31 dagen

Formateur

  • dr. L.J.M. Beel (KVP), 10 dagen
  • dr. L.J.M. Beel (KVP), 9 dagen
  • mr. J.R.H. van Schaik (KVP), 8 dagen

Reden ontslagaanvraag: Kabinetscrisis

De fractie van de VVD in de Tweede Kamer stemde op 24 januari 1951 tijdens het debat over de Nieuw-Guineaconferentie voor de motie van afkeuring, die was ingediend door fractievoorzitter Oud. Hoewel de motie verworpen werd, bood de minister van Buitenlandse Zaken, Stikker (VVD), op 25 januari 1951 zijn ontslag aan en stelden de andere ministers hun portefeuilles ter beschikking.