Kabinet-Biesheuvel (1971-1973)

6 juli 1971 - 11 mei 1973

Koningin Juliana met de ministersploeg van het kabinet-Biesheuvel op het bordes van Huis ten Bosch.

Beeld: Nationaal Archief

Ministers

  • Minister-president, minister van Algemene Zaken
    mr. B.W. Biesheuvel (ARP)
  • Vice-minister-president en minister van Financiën
    mr. R.J. Nelissen (KVP)
  • Vice-minister-president en minister van Binnenlandse Zaken en vanaf 1 jan. 1973 tevens minister voor Surinaamse en Nederlands-Antilliaanse Zaken
    mr. W.J. Geertsema (VVD)
  • Minister van Buitenlandse Zaken
    drs. W.K.N. Schmelzer (KVP)
  • Minister van Justitie
    mr. A.A.M. van Agt (KVP)
  • Minister van Onderwijs en Wetenschappen
    mr. C. van Veen (CHU)
  • Minister van Defensie
    H.J. de Koster (VVD)
  • Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening
    drs. B.J. Udink (CHU)
  • Minister van Verkeer en Waterstaat
    dr. W. Drees (DS'70), afgetreden 20 juli 1972
    drs. B.J. Udink (CHU), 21 juli 1972
  • Minister van Economische Zaken
    mr. drs. H. Langman (VVD)
  • Minister van Landbouw en Visserij en vanaf 1 febr. 1972 ook minister voor Surinaamse en Nederlands-Antilliaanse Zaken
    ir. P.J. Lardinois (KVP), afgetreden 1 jan. 1973
  • Minister van Landbouw en Visserij
    drs. J. Boersma (ARP), 1 jan. 1973
  • Minister van Sociale Zaken
    drs. J. Boersma (ARP)
  • Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk
    P.J. Engels (KVP)
  • Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne
    dr. L.B.J. Stuyt (KVP)
  • Minister zonder Portefeuille (belast met de ontwikkelingssamenwerking)
    dr. C. Boertien (ARP)
  • Minister zonder Portefeuille (belast met wetenschapsbeleid en het wetenschappelijk onderwijs)
    jhr. mr. M.L. de Brauw (DS'70), afgetreden 20 juli 1972
    Deze taken werden vervolgens opgedragen aan:
    mr. C. van Veen (CHU)

Staatssecretarissen

  • Buitenlandse Zaken
    drs. Th.E. Westerterp (KVP), 17 aug. 1971-7 mrt. 1973
  • Justitie
    mr. J.H. Grosheide (ARP), 28 juli 1971
  • Binnenlandse Zaken
    drs. A. van Stuijvenberg (DS'70), 17 juli 1971-20 juli 1972
  • Onderwijs en Wetenschappen
    mr. C.E. Schelfhout (KVP), 28 juli 1971
  • Financiën
    mr. W. Scholten (CHU), 14 juli 1971-19 mrt. 1973
    mr. A.P.J.M.M. van der Stee (KVP), 14 juli 1971-12 mrt. 1973
  • Defensie
    A. van Es (ARP), 14 juli 1971-15 sep. 1972
  • Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening
    drs. K.W. Buck (KVP), 17 aug. 1971
  • Verkeer en Waterstaat
    dr. R.J.H. Kruisinga (CHU), 28 juli 1971-20 mrt. 1973
  • Economische Zaken
    drs. J.J.M. Oostenbrink (KVP), 17 juli 1971
  • Sociale Zaken
    mr. J.G. Rietkerk (VVD), 28 juli 1971-23 april 1973
  • Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk
    H.J.L. Vonhoff (VVD), 28 juli 1971-23 april 1973
    mw. S. van Veenendaal-van Meggelen (DS'70), 28 juli 1971-20 juli 1972

Kabinetsformatie

  • Tweede Kamerverkiezingen: 28 april 1971
  • Beëdiging kabinet: 6 juli 1971
  • Duur formatie: 69 dagen

Informateur

  • dr. P.A.J.M. Steenkamp (KVP), 39 dagen

Formateur

  • mr. B.W. Biesheuvel (ARP), 15 dagen

Kabinetscrisis 1972

  • Er ontstond verschil van mening in de ministerraad over het te voeren loon- en prijsbeleid en de bezuinigingen, waarna de DS'70-ministers op 18 juli 1972 hun ontslagaanvrage indienden. Het kabinet bleef op 9 augustus 1972 aan en schreef vervroegde verkiezingen uit.
  • Ontslagaanvraag kabinet: 18 juli 1972
  • Ontslagaanvraag ingetrokken: 9 augustus 1972
  • Duur formatie: 22 dagen
  • Formateur:
    mr. B.W. Biesheuvel (ARP), 19 dagen
    en tevens mr. Y. Scholten (CHU), 8 dagen, als adviseur

Reden ontslagaanvraag

Ontbinding van de Tweede Kamer en vervroegde verkiezingen.