Kabinet-Drees II (1952-1956)

2 september 1952 - 13 oktober 1956

Kabinet-Drees II.

Beeld: Nationaal Archief

Ministers

  • Minister-president, minister van Algemene Zaken
    dr. W. Drees (PvdA)
  • Minister van Buitenlandse Zaken
    mr. J.W. Beyen (partijloos)
  • Minister zonder Portefeuille
    mr. J.M.A.H. Luns (KVP)
  • Minister van Justitie
    mr. L.A. Donker (PvdA), overleden 4 feb. 1956
    dr. L.J.M. Beel (KVP), a.i., 4 feb. - 15 feb. 1956
    prof. mr. J.C. van Oven (PvdA), 15 febr. 1956
  • Vice-minister-president en minister van Binnenlandse Zaken
    dr. L.J.M. Beel (KVP), afgetreden 7 juli 1956
  • minister van Binnenlandse Zaken
    prof. mr. J.C. van Oven (PvdA), a.i., 7 juli 1956
  • Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen
    mr. J.M.L.Th. Cals (KVP)
  • Minister van Financiën
    J. van de Kieft (PvdA)
  • Minister van Oorlog
    ir. C. Staf (CHU)
  • Minister van Marine
    ir. C. Staf (CHU)
  • Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting
    ir. H.B.J. Witte (KVP)
  • Minister van Verkeer en Waterstaat
    mr. J. Algera (ARP)
  • Minister van Economische Zaken
    prof. dr. J. Zijlstra (ARP)
  • Minister zonder Portefeuille
    (belast met de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie)
    A.C. de Bruijn (KVP)
  • Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening
    S.L. Mansholt (PvdA)
  • Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid
    J.G. Suurhoff (PvdA)
  • Minister van Maatschappelijk Werk
    dr. L.J.M. Beel (KVP), a.i., tot 9 sep. 1952
    mr. F.J.F.M. van Thiel (KVP), 9 sep. 1952
  • Minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen,
    vanaf 1 jan. 1953 minister van Overzeese Rijksdelen
    prof. dr. W.J.A. Kernkamp (CHU), overleden 18 juli 1956
    ir. C. Staf, (CHU), a.i. , 18 juli 1956

Staatssecretarissen

  • Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen
    mw. dr. A. de Waal (KVP), 1 febr. 1953
  • Financiën
    dr. W.H. van den Berge (PvdA), 1 febr. 1953
  • Oorlog
    mr. F.J. Kranenburg (PvdA)
  • Marine
    H.C.W. Moorman (KVP)
  • Economische Zaken
    dr. G.M.J. Veldkamp (KVP), 8 okt. 1952
  • Sociale Zaken en Volksgezondheid
    mr. dr. A.A. van Rhijn (PvdA)
    dr. P. Muntendam (PvdA), afgetreden 1 okt. 1953

Kabinetsformatie

  • Tweede Kamerverkiezingen: 25 juni 1952
  • Beëdiging kabinet: 2 september 1952
  • Duur formatie: 69 dagen

Formateurs

  • dr. W. Drees (PvdA), 27 dagen
  • dr. L.J.M. Beel (KVP), 13 dagen
  • mr. L.A. Donker (PvdA), 17 dagen

Informateur

  • ir. C. Staf (CHU), 8 dagen

Formateur

  • dr. W. Drees (PvdA), 4 dagen

Kabinetscrisis: huurcrisis

  • De Tweede Kamer verwierp op 17 mei 1955 de ontwerp-Huurwet. Het kabinet bood daarop zijn ontslag aan.
  • Ontslagaanvraag kabinet: 17 mei 1955
  • Ontslagaanvraag ingetrokken: 2 juni 1955
  • Duur formatie: 16 dagen
  • Informateurs:
    dr. W. Drees, PvdA (4 dagen; rapporteur)
    dr. L.G. Kortenhorst, KVP (5 dagen; rapporteur)
  • Formateur:
    mr. J.A.W. Burger, PvdA (9 dagen)

Reden ontslagaanvraag

Einde van de parlementaire periode.