Kabinet-Lubbers II (1986-1989)

14 juli 1986 - 7 november 1989

Eerste ministerraadvergadering van het kabinet-Lubbers II.

Beeld: Nationaal Archief

Ministers

  • Minister-president, minister van Algemene Zaken
    drs. R.F.M. Lubbers (CDA)
  • Vice-minister-president en minister van Economische Zaken
    dr. R.W. de Korte (VVD)
  • Minister van Buitenlandse Zaken
    mr. H. van den Broek (CDA)
  • Minister van Justitie
    mr. F. Korthals Altes (VVD)
  • Minister van Binnenlandse Zaken
    drs. C.P. van Dijk (CDA) (zie toelichting)
  • Minister van Onderwijs en Wetenschappen
    drs. W.J. Deetman (CDA), afgetreden 15 sep. 1989
    ir. G.J.M. Braks (CDA), 15 sep. 1989
  • Minister van Financiën
    dr. H.O.C.R. Ruding (CDA)
  • Minister van Defensie
    dr. W.F. van Eekelen (VVD), afgetreden 6 sep. 1988
    drs. P. Bukman (CDA), 6 - 23 sep. 1988
    mr. drs. F. Bolkestein (VVD), 24 sep. 1988
  • Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer
    drs. E.H.T.M. Nijpels (VVD)
  • Minister van Verkeer en Waterstaat
    mw. drs. N. Smit-Kroes (VVD)
  • Minister van Landbouw en Visserij
    ir. G.J.M. Braks (CDA)
  • Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en
    minister voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken
    drs. J. de Koning (CDA), zie toelichting
  • Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur
    mr. drs. L.C. Brinkman (CDA)
  • Minister voor Ontwikkelingssamenwerking
    drs. P. Bukman (CDA)

    Toelichting :
    Van 3 februari 1987 tot 6 mei 1987 was drs. C.P. van Dijk wegens ziekte niet in staat zijn taak als minister van Binnenlandse Zaken uit te oefenen en werd hij ontheven van de leiding van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Gedurende deze periode werden de volgende tijdelijke voorzieningen getroffen:
  • Minister van Binnenlandse Zaken en
    minister voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken
    drs. J. de Koning (CDA)
  • Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.
    L. de Graaf (CDA)

Staatssecretarissen

  • Buitenlandse Zaken
    drs. P.R.H.M. van der Linden (CDA), afgetreden 9 sep. 1988
    mr. B.J.M. baron van Voorst tot Voorst (CDA), 27 sep. 1988
  • Justitie
    mw. mr. V.N.M. Korte-van Hemel (CDA)
  • Binnenlandse Zaken
    mw. D.IJ.W. de Graaff-Nauta (CDA)
  • Onderwijs en Wetenschappen
    mw. drs. N.J. Ginjaar-Maas (VVD)
  • Financiën
    mr. H.E. Koning (VVD)
  • Defensie
    J. van Houwelingen (CDA)
  • Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer
    mr. G.Ph. Brokx (CDA), afgetreden 23 okt. 1986
    drs. E. Heerma (CDA), 27 okt. 1986
  • Economische Zaken
    A.J. Evenhuis (VVD), afgetreden 29 juni 1989
    drs. E. Heerma (CDA), afgetreden 27 okt. 1986
    mw. mr. Y.C.M.Th. van Rooy (CDA), 30 okt. 1986
  • Sociale Zaken en Werkgelegenheid
    L. de Graaf CDA) afgetreden 1 okt. 1989, zie toelichting
  • Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur
    drs. D.J.D. Dees (VVD)

Kabinetsformatie

  • Tweede Kamerverkiezingen: 21 mei 1986
  • Beëdiging kabinet: 14 juli 1986
  • Duur formatie: 54 dagen

Informateur

  • drs. J. de Koning (CDA), 50 dagen

Formateur

  • drs. R.F.M. Lubbers (CDA), 4 dagen

Reden ontslagaanvraag:

Kabinetscrisis. Tijdens het debat over de besluitvorming van het kabinet inzake het Nationaal Milieubeleidsplan, de Structuurnota Landbouw, het Natuurbeleidsplan en de Derde Nota Waterhuishouding bleek onenigheid tussen de VVD-fractie in de Tweede Kamer en het kabinet. Het kabinet bood op 3 mei 1989 zijn ontslag aan. Op 8 mei 1989 besloot het demissionaire kabinet vervroegde verkiezingen uit te schrijven.