Kabinet-Rutte-Asscher (2012-2017)

Op 5 november 2012 vond de beëdiging plaats van het kabinet-Rutte-Asscher. Op 14 maart 2017 bood minister-president Rutte het ontslag aan van alle ministers en staatssecretarissen.

Bordesfoto van het kabinet Rutte-Asscher, dat zojuist be√ędigd is door Koningin Beatrix.

Ministers

  • Minister-president, minister van Algemene Zaken
    Drs. M. Rutte (VVD)
  • Viceminister-president, minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid
    Mr. dr. L.F. Asscher (PvdA)
  • Minister van Buitenlandse Zaken
    Drs. F.C.G.M. Timmermans (PvdA)
    Drs. A.G. Koenders (PvdA), aangetreden 17 oktober 2014
  • Minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking
    Drs. E.M.J. Ploumen (PvdA)
  • Minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties
    Dr. R.H.A. Plasterk (PvdA)
  • Minister voor Wonen en Rijksdienst
    Drs. S.A. Blok (VVD)
  • Minister van Economische Zaken
    H.G.J. Kamp (VVD)
  • Minister van Veiligheid en Justitie
    Mr. I.W. Opstelten (VVD), afgetreden 9 maart 2015
    Mr. G.A. van der Steur, aangetreden 20 maart 2015, afgetreden 27 janauri 2017
    Drs. S.A. Blok, aangetreden 27 januari 2017
  • Minister van Financiën
    Ir. J.R.V.A. Dijsselbloem (PvdA)
  • Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap
    Dr. M. Bussemaker (PvdA)
  • Minister van Defensie
    J.A. Hennis-Plasschaert (VVD)
  • Minister van Infrastructuur en Milieu
    Drs. M.H. Schultz van Haegen-Maas Geesteranus (VVD)
  • Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport
    Drs. E.I. Schippers (VVD)

Staatssecretarissen

  • Staatssecretaris van Economische Zaken
    C. Verdaas (PvdA), afgetreden 6 december 2012
    S.A.M. Dijksma (PvdA), aangetreden 18 december 2012
  • Staatssecretaris van Financiën
    Mr. drs. F.H.H. Weekers (VVD), afgetreden 30 januari 2014
    Ir. E.D. Wiebes (VVD) aangetreden 4 februari 2014
  • Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap
    Drs. S. Dekker (VVD)
  • Staatssecretaris van Veiligheid en Justitie
    Mr. F. Teeven (VVD), afgetreden 9 maart 2015
    Mr. dr. K.H.D.M. Dijkhoff (VVD), aangetreden 20 maart 2015
  • Staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu
    W.J. Mansveld (PvdA), afgetreden 28 oktober 2015
  • Staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid
    Drs. J. Klijnsma (PvdA)
  • Staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport
    Drs. M.J. van Rijn (PvdA)

Kabinetsformatie

Tweede Kamerverkiezingen: 12 september 2012
Beëdiging kabinet: 5 november 2012 
Duur formatie: 54 dagen

Informateurs

  • H.G.J. Kamp
  • Drs. W.J. Bos

Formateur

  • drs. M. Rutte

Documenten kabinet-Rutte-Asscher

Op 29 oktober 2012 bereikten de Tweede Kamerfracties van VVD en PvdA het regeerakkoord, dat als motto heeft 'Bruggen slaan'. Het regeerakkoord is de leidraad voor het beleid van het kabinet-Rutte-Asscher.

In het debat over de Regeringsverklaring is het kabinet door de aangenomen motie van de leden Zijlstra en Samsom gevraagd af te zien van de invoering van de inkomensafhankelijke zorgpremie. De motie vraagt de gewenste verkleining tussen hoge en lage inkomens te bewerkstelligen. Dat kan door de algemene heffingskorting en arbeidskorting van lage en middeninkomens te verhogen en vervolgens inkomensafhankelijk af te bouwen. Dit heeft gevolgen voor maatregelen uit het regeerakkoord.