Medicijnresten in water

De Nederlandse bevolking gebruikt steeds meer medicijnen. De resten daarvan komen in het riool en daarna in sloten en rivieren terecht. Dat is slecht voor het waterleven en lastig voor de bereiding van drinkwater. 

Medicijnresten via urine en ontlasting in het water

Jaarlijks komt er meer dan 190.000 kilogram aan resten van medicijnen via urine en ontlasting in het riool terecht. Daarna belanden de medicijnresten in het oppervlaktewater. Ook komen medicijnresten in het grondwater voor.

Gevolgen van medicijnresten in het water

Medicijnresten hebben invloed op de planten en dieren die in het water leven. Bijvoorbeeld:

  • pijnstillers beschadigen het weefsel van vissen;
  • anticonceptiemiddelen zorgen voor geslachtsverandering bij vissen;
  • antipsychotica kunnen het gedrag van kleine waterkreeftjes en vissen veranderen.

Kwaliteit van drinkwater verbeteren

De Rijksoverheid wil de kwaliteit van het Nederlandse drinkwater verbeteren. En de bronnen van drinkwater schoon houden. Dit doet zij samen met:

  • waterschappen;
  • drinkwaterbedrijven;
  • lokale overheden;
  • de zorgsector;
  • RIVM;
  • Rijkswaterstaat.

Zij nemen onder andere de volgende maatregelen:

  • waterschappen ontwikkelen nieuwe methoden om rioolwater zo goed mogelijk te zuiveren.
  • steeds meer ziekenhuizen zuiveren het eigen afvalwater voordat ze het lozen.
  • steeds meer artsen geven patiënten na een CT-scan een plaszak mee, zodat de contrastvloeistof niet in het riool terechtkomt.
  • overgebleven medicijnen moeten op de juiste manier worden afgevoerd, dus via het restafval of door ze in te leveren bij de apotheek.

Meer maatregelen die medicijnresten in het water terugdringen, staan in de Ketenaanpak medicijnresten uit water.