Economie en vestigingsklimaat
Herstel Groningen en Noord-Drenthe
In 2026 is er € 2,5 miljard beschikbaar, waarvan € 60 miljoen voor de eerste maatregelen van de Sociale Agenda en € 50 miljoen voor economische investeringen.
Minder regels voor ondernemers
Het kabinet bouwt aan een sterke, innovatieve en weerbare economie voor bedrijven. Zo blijft Nederland in de toekomst geld verdienen. In 2026 verlaagt het kabinet de druk van 500 regels voor ondernemers. Zoals regels over re-integratie van zieke werknemers.
Genoeg ruimte voor bedrijven
Het kabinet wil dat bedrijven de ruimte houden om zich in Nederland te vestigen en te groeien. Daarom gaat het door met de plannen uit de Ruimtelijk Economische Visie.
Bescherming van de economie
Het kabinet wil dat de Nederlandse economie minder afhankelijk is van buitenlandse bedrijven. Het kabinet stelt samen met regio’s Groningen en Noord-Drenthe € 128 miljoen beschikbaar voor de bouw van een AI-fabriek. De fabriek biedt kansen voor ondernemers, onderzoekers en overheden om bijvoorbeeld te experimenteren op het gebied van AI.
Het kabinet wil projecten die de industriële infrastructuur verbeteren meer staatssteun geven dan via normale regels mogelijk is. Het stelt € 230 miljoen beschikbaar voor Nederlandse organisaties die deelnemen aan de Important Project of Common European Interest (IPCEI).
Daarnaast wil het kabinet de slagkracht van Europese risicokapitaalfondsen vergroten. Zodat zij meer kunnen investeren in Europese groeibedrijven, die daardoor minder afhankelijk zijn van niet-Europees geld. Voor deelname aan het European Tech Champions Initiative (ETCI) is € 200 miljoen beschikbaar.
Geld voor duurzame economische groei
Met ruim 11 miljard uit het Nationaal Groeifonds investeert het kabinet in kennis en innovaties. Dit is nodig om de economie en welvaart in de toekomst te laten groeien.
Subsidie voor verduurzaming bedrijven
Het kabinet wil bedrijven zekerheid geven om duurzame investeringen te doen. Daarmee wordt Nederland minder afhankelijk van fossiele brandstoffen. Er is in 2026 € 8 miljard euro beschikbaar voor de SDE-regeling.
Aanpassing van CO2-heffing voor bedrijven
Door de CO2-heffing zijn internationale concurrentieverschillen voor Nederlandse bedrijven ontstaan. Het kabinet wil die verschillen wegnemen. Daarom wordt de belastbare uitstoot en het tarief voor bedrijven verlaagd. Ook verlengt het kabinet tot 2028 de compensatieregeling van hogere stroomkosten (IKC-ETS). Hiervoor is € 150 miljoen beschikbaar.
Diplomatie en handel stimuleren
Het kabinet wil diplomatie en handel stimuleren. Bijvoorbeeld via programma’s zoals het Dutch Good Growth Fund en DRIVE. Deze programma’s helpen handel mogelijk te maken tussen ontwikkelingslanden onderling en met de Europese en Nederlandse markt. Dat is goed voor Nederlandse bedrijven. Door met meer landen handel te drijven, en duidelijke afspraken te maken over bijvoorbeeld grondstoffen en technologie, wordt Nederland onafhankelijker en minder kwetsbaar. Hiervoor zet het kabinet ruim € 100 miljoen in.